Loading…
Back To Schedule
Friday, September 9 • 09:00 - 09:15
Wystawa z okazji 40-lecia przepłynięcia kanionu Colca

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Feedback form is now closed.
WYSTAWA
Motywem przewodnim wystawy jest 40. rocznica pierwszego przepłynięcia Kanionu Colca dokonanego przez polską wyprawę Canoandes’79 uznaną za jedną z 10 najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX wieku.
Jest to również okazja do przypomnienia innych istotnych osiągnięć krakowskich kajakarzy oraz efektów prac realizowanych przez Polaków w Dolinie Colca.

Wyprawa Canoandes 
W 1979 roku, z Krakowa, wyruszyła wyprawa Canoandes’79 zorganizowana przez członków Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z AGH.
W ciągu 3 lat trwania wyprawy z Meksyku, przez USA, Ekwador, Peru, Boliwię, dotarli do Ziemi Ognistej w Argentynie. Po drodze przepłynęli 23 rzeki, z czego 13 po raz pierwszy w historii.
Ich największym wyczynem, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, było pokonanie w maju 1981 roku uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu rzeki Colca w Peru. Prawem zdobywców nadali nazwy najciekawszym i najtrudniejszym miejscom – Kaniony: Polaków Czekoladowy, Reparaza, Somosierra oraz Wodospady Jana Pawła II.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zastało ich w Limie, podczas przygotowań do wyjazdu do kraju. Na znak protestu zawiązali wówczas Komitet Pomocy „Solidarności”, zorganizowali wielką manifestację wsparcia dla Solidarności, zbierali i wysyłali dary dla Polaków. i zamknęli sobie możliwość powrotu do ojczyzny.

Friday September 9, 2022 09:00 - 09:15 CEST
3. Kinoteatr Dolomite
  wystawa
  • Odpowiednie dla dzieci? TAK
  • ścieżki tematyczne podróże
  • BEZPŁATNE TAK