Loading…
Back To Schedule
Sunday, September 11 • 10:00 - 11:30
GÓRY I SKRZYDŁA. Opowieść o Adamie "Akarze" Karpińskim i PREMIERA filmu "Nanda Devi East 1939"

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Feedback form is now closed.
Góry i skrzydła. Opowieść o Adamie „Akarze” Karpińskim Krzysztofa Marchlewicza to biografia żołnierza, konstruktora lotniczego, pilota i alpinisty, kierownika pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Książka przedstawia nie tylko koleje losu Adama Karpińskiego. Doskonale udokumentowana biografia jest bowiem jednocześnie próbą wniknięcia w skomplikowane realia międzywojnia, epoki, dla której Karpiński stał się symbolem wysokogórskich aspiracji. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej ówczesnej Rzeczypospolitej Polacy starali się osiągnąć światowy poziom w alpinizmie i dzięki zaangażowaniu całego środowiska górskiego w pewnym sensie się to udało. Chociaż ani nie zdobyto Everestu, ani nie przekroczono magicznej linii 8000 m, to jednak droga poprowadzona na Nanda Devi East zyskała uznanie w świecie, stając się prologiem do wielkiej himalajskiej historii, którą miały napisać kolejne pokolenia polskich wspinaczy. 
Nanda Devi East 1939 to film który przenosi widza do lata 1939 roku. Prezentowany materiał  powstał w trakcie wyprawy na Nanda Devi East. Operatorem kamery był Stefan Bernadzikiewicz, zastępowany niekiedy przez Adama Karpińskiego. Pierwszych kilkanaście minut filmu odnalazły w British Film Institute w Londynie i upowszechniły Anna T. Pietraszek i Aneta Naszyńska. W 2021 w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie Sebastian Kłosok odnalazł jeszcze jedną rolkę filmu z 1939 r. Zawiera ona nieznane dotąd ujęcia z drugiego etapu wyprawy – nieudanej i zakończonej śmiercią Bernadzikiewicza i Karpińskiego próby zdobycia Tirsuli. Scalenie tych materiałów pozwala na prezentację całości zachowanego dorobku filmowego pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.  


Nanda Devi East 1939 to film (pozakonkursowy), który przenosi widza do lata 1939 roku. Prezentowany materiał  powstał w trakcie wyprawy na Nanda Devi East. Operatorem kamery był Stefan Bernadzikiewicz, zastępowany niekiedy przez Adama Karpińskiego. Pierwszych kilkanaście minut filmu odnalazły w British Film Institute w Londynie i upowszechniły Anna T. Pietraszek i Aneta Naszyńska. W 2021 w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie Sebastian Kłosok odnalazł jeszcze jedną rolkę filmu z 1939 r. Zawiera ona nieznane dotąd ujęcia z drugiego etapu wyprawy – nieudanej i zakończonej śmiercią Bernadzikiewicza i Karpińskiego próby zdobycia Tirsuli. Scalenie tych materiałów pozwala na prezentację całości zachowanego dorobku filmowego pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.  

Po filmie:
Rozmowa i prezentacja oparta będzie na biografii Adama „Akara” Karpińskiego pt. "Góry i skrzydła" autorstwa Krzysztofa Marchlewicza. Książka bierze udział w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022. Wydawcą jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Adam „Akar” Karpiński – kierownik pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej, lotnik i konstruktor. Swą karierę wojskową przekuł w pasję lotniczą podczas wojny polsko-bolszewickiej. Gdy nastał pokój, pochłonęła go nauka. Ukończył studia i zajął się projektowaniem samolotów, jednak najważniejsze dla niego były góry. W środowisku wspinaczy stał się symbolem marzeń o Himalajach. Z czasem całą swoją aktywność podporządkował jednej idei – wyprawie na Mount Everest. Chociaż nigdy do niej nie doszło, to jednak sukces i tragedia wyprawy na Nanda Devi East z 1939 roku trwale zapisały jego imię w historii nie tylko polskiego alpinizmu.Goście
avatar for Sebastian Kłosok

Sebastian Kłosok

Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku 2021. Sunday September 11, 2022 10:00 - 11:30 CEST
3. Kinoteatr Dolomite