Góry i skrzydła. Opowieść o Adamie „Akarze” Karpińskim Krzysztofa Marchlewicza to biografia żołnierza, konstruktora lotniczego, pilota i alpinisty, kierownika pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Książka przedstawia nie tylko koleje losu Adama Karpińskiego. Doskonale udokumentowana biografia jest bowiem jednocześnie próbą wniknięcia w skomplikowane realia międzywojnia, epoki, dla której Karpiński stał się symbolem wysokogórskich aspiracji. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej ówczesnej Rzeczypospolitej Polacy starali się osiągnąć światowy poziom w alpinizmie i dzięki zaangażowaniu całego środowiska górskiego w pewnym sensie się to udało. Chociaż ani nie zdobyto Everestu, ani nie przekroczono magicznej linii 8000 m, to jednak droga poprowadzona na Nanda Devi East zyskała uznanie w świecie, stając się prologiem do wielkiej himalajskiej historii, którą miały napisać kolejne pokolenia polskich wspinaczy. Nanda Devi East 1939 to film który przenosi widza do lata 1939 roku. Prezentowany materiał powstał w trakcie wyprawy na Nanda Devi East. Operatorem kamery był Stefan Bernadzikiewicz, zastępowany niekiedy przez Adama Karpińskiego. Pierwszych kilkanaście minut filmu odnalazły w British Film Institute w Londynie i upowszechniły Anna T. Pietraszek i Aneta Naszyńska. W 2021 w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie Sebastian Kłosok odnalazł jeszcze jedną rolkę filmu z 1939 r. Zawiera ona nieznane dotąd ujęcia z drugiego etapu wyprawy – nieudanej i zakończonej śmiercią Bernadzikiewicza i Karpińskiego próby zdobycia Tirsuli. Scalenie tych materiałów pozwala na prezentację całości zachowanego dorobku filmowego pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.
Nanda Devi East 1939 to film (pozakonkursowy), który przenosi widza do lata 1939 roku. Prezentowany materiał powstał w trakcie wyprawy na Nanda Devi East. Operatorem kamery był Stefan Bernadzikiewicz, zastępowany niekiedy przez Adama Karpińskiego. Pierwszych kilkanaście minut filmu odnalazły w British Film Institute w Londynie i upowszechniły Anna T. Pietraszek i Aneta Naszyńska. W 2021 w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie Sebastian Kłosok odnalazł jeszcze jedną rolkę filmu z 1939 r. Zawiera ona nieznane dotąd ujęcia z drugiego etapu wyprawy – nieudanej i zakończonej śmiercią Bernadzikiewicza i Karpińskiego próby zdobycia Tirsuli. Scalenie tych materiałów pozwala na prezentację całości zachowanego dorobku filmowego pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.
Po filmie: Rozmowa i prezentacja oparta będzie na biografii Adama „Akara” Karpińskiego pt. "Góry i skrzydła" autorstwa Krzysztofa Marchlewicza. Książka bierze udział w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022. Wydawcą jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
Adam „Akar” Karpiński – kierownik pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej, lotnik i konstruktor. Swą karierę wojskową przekuł w pasję lotniczą podczas wojny polsko-bolszewickiej. Gdy nastał pokój, pochłonęła go nauka. Ukończył studia i zajął się projektowaniem samolotów, jednak najważniejsze dla niego były góry. W środowisku wspinaczy stał się symbolem marzeń o Himalajach. Z czasem całą swoją aktywność podporządkował jednej idei – wyprawie na Mount Everest. Chociaż nigdy do niej nie doszło, to jednak sukces i tragedia wyprawy na Nanda Devi East z 1939 roku trwale zapisały jego imię w historii nie tylko polskiego alpinizmu.
Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku 2021.